Popravka / zamena bojlera
Termoakumulacioni bojler je sastavni deo skoro svakog doma. Uobičajen stan ima 2, jedan u kupatilu i jedan u kuhinji. Njihova uloga je jasna, grejanje vode po jeftinoj tarifi u toku noći i korišćenje tople vode u toku dana.
Čak i ovako prost uređaj ima nekoliko delova koji su podložni kvaru.
Sam kazan je deo koji se ne isplati popravljati, jer u slučaju korozije koja je otvorila rupu na njemu, slobodno možete pretpostaviti da je i ostatak u prilično lošem stanju.
Zamena grejača na bojleru
Drugi osnovni deo je grejač. Sam po sebi, kada je ispravan grejač greje snagom od 2KW, za bojlere kapaciteta 50-120l. Vremenom, njegova snaga opada, zbog procesa starenja grejača pod uticajem termalnih ciklusa. Stvaranje kamenca na njemu dodatno pojačava termalne cikluse i ubrzava njegovo propadanje. Kvar se manifestuje prestankom rada bojlera (prestankom grejanja). Na sreću, ovo je kvar koji se relativno lako rešava, ali je sama procedura umereno komplikovana zavisno od količine kamenca koji je prisutan.
Drugi još opasniji kvar vezan za grejač jeste pucanje spoljnog omotača koji daje električnu izolaciju grejača od vode. u tom slučaju dolazi do proboja između faze i uzemljenja ili još gore faze i vode u cevima. Ovaj kvar se manifestuje kao blaže ili jače peckanje prilikom tuširanja. U ekstremnim slučajevima, ukoliko uzemljenje nije dobro izvedeno može doći ćak i do fatalnih posledica, teških povreda ili smrti ukućana. Ovaj kvar se rešava takođe zamenom grejača ali je poželjno takođe ugraditi i FID sklopku (zaštitni uređaj diferencijalne struje) osetljivosti 30-50mA. FID sklopka daje dodatnu zaštitu u slučaju proboja.
Zamena termostata na bojleru
Svaki bojler poseduje 2 termostata - zaštitni termostat i radni termostat. Radni termostat je onaj koji se vidi, spoljni njegov deo je potenciometar kojim se podešava radna temperatura unutar bojlera. Unutrašnji deo se sastoji od kutije sa kontaktima, koja prekida grejač kada je postignuta temperatura i od metalne sonde koja meri temperaturu unutar kazana. Sem njega, unutar bojlera se nalazi i zaštitni termostat, čija je uloga da prekine grejanje u slučaju da je temperatura došla do kritične granice, i samim tim spreči stvaranje prevelikog pritiska unutar kazana, odnosno eksploziju. Kvar oba se manifestuje na sličan načim, prekidom rada bojlera. Oba termostata se menjaju.
Zamena bojlerskog indikatora
Bojlerski indikator služi da pokaže kada je bojler u radu. Njegov kvar ne utiče na rad bojlera, ali ukida povratnu informaciju koliko dugo bojler radi i kada tačno radi. On se takođe menja.
Zamena bojlera / ugradnja bojlera /montaža bojlera
Prilikom kupovine novog bojlera, potrebno je stari bojler skinuti i namontirati novi. Ovo je takođe usluga koju radimo. Skidamo stari bojler uz minimum prosutog kamenca i prljanja kupatila. Po potrebi postavljamo nove tiplove, postavljamo nova fleksi creva.